A temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház 2024 utolsó hónapjában ismét műsorra tűzi Az ember tragédiája című előadást – Silviu Purcărete rendezésében. Madách Imre monumentális filozófiai drámája, amely az emberi lét kérdéseit és az élet értelmét boncolgatja, pénteken, december 6-án, 17:00 és 20:00 órától tekinthető meg a Nagyteremben. Decemberben ugyanakkor ismét lehetőség nyílik az 1978 c. előadás megtekintésére.
Az adventi időszakban többször láthatják a nézők a Regő Rejtem című bábelőadást, ezúttal nem csak a színházban, hanem különböző közösségi terekben, óvodákban, templomokban mutatja be a társulat.
DECEMBERI MŰSORREND – 2024/2025-ÖS ÉVAD
Bábelőadások Temes megye különböző településein:
DECEMBER 2, HÉTFŐ, 10.00, Vöröscsárdai óvoda
DECEMBER 3, KEDD, 10.00, 11.00, 10. óvoda
DECEMBER 4, SZERDA, 11.00, Gerhardinum
DECEMBER 5, CSÜTÖRTÖK, 10.00, 26-os óvoda
DECEMBER 8, VASÁRNAP 11.30, Erzsébetvárosi Református Templom
DECEMBER 15, VASÁRNAP 18.00, Újszentes
DECEMBER 18, SZERDA 10.00, Csiky Gergely Színház – Stúdióterem
DECEMBER 20, SZERDA 10.00, Csiky Gergely Színház – Kisiratos
REGŐ REJTEM –bábelőadás
Rendező: Rumi László
Ha ünnep, legyen szép! – szólt a Tanító, az Éjjeli őr, meg a Pék, s így hárman – lévén jó cimborák – fűrészt, vésőt fogtak, meg ecsetet, nagyapáktól tanultak verseket, régi szép éneket: „Örvendjetek! Az égből pottyant bubácska,/ már tinéktek megszületett Jézuska!”
Megjósolható, hogy az Éjjeli őr, a Tanító, meg a Pék hozzátok is bekopogtat az Angyalos Szekrénnyel: Szabad-e bejönni betlehemmel?
DECEMBER 3, KEDD, 18:00, Stúdióterem
DECEMBER 16, HÉTFŐ 10.00, Stúdióterem
A HATTYÚTÜNDÉR –bábelőadás
Rendező: Dió Zoltán
Ki az, aki ne szeretne gazdag lenni, kevés munkával sok pénzt keresni, szép ruhákban járni, nagyobb házban lakni? Jankó is csak ennyit szeretett volna, ezért fogott a kezébe vándorbotot, és indult neki a világnak. És mivel ez a világ a mesék világa volt, még annál is többet nyert, mint amennyit remélt. A kincsek mellett övé lett egy igazi tündér szerelme. Itt a vége? Ennyi a mese? Dehogy van vége, még csak most kezdődik igazán. Ami könnyen jött, hamar megy – a tündér odavan. Most érzi csak Jankó, hogy a sok kincs, a szép ruha, a nagy ház semmit sem ér, ha nincs itt az, akivel meg akarja osztani. Elő hát a vándorbotot, és újra neki a világnak. Nem érdekli már se arany, se cicoma, csak az a gyönyörű tündér itt lenne még egyszer vele. Érte még magával az ördöggel is megküzdene. (Meg is fog.)
DECEMBER 6, PÉNTEK, 17:00 és 20:00, Nagyterem
Madách Imre: AZ EMBER TRAGÉDIÁJA
R: Silviu Purcărete
„A gép forog, az alkotó pihen”. A szállóigévé vált, klasszikus verssor a modernitás koncentrált gondolatát ragadja meg: a Teremtő belehelyezte a világot, és benne az embert, az Időbe; majd magára is hagyta az egész Univerzumot, hogy lebegjen a jelentés nélküli, közönyös űrben. Madách Imre azonban nem áll meg ennél a mechanikus és mára már mélységesen depresszívnek ható világképnél, ő a történelmet sátáni rémálomnak tekinti, amelyet Ádám álmodik, nekünk és velünk. Mindhiába áll ellen Lucifer, mégis a Megváltás ígérete ad értelmet a küzdésnek és a létezésbe vetett emberi bizalomnak. Éva a megígért Messiást hordja a szíve alatt, a Szeretet gyermekét, aki az ellenségképzés és szembenállás dialektikája helyett az elfogadás, azaz az emberi közösség lehetőségét és felemelő feladatát hirdeti.
DECEMBER 7, SZOMBAT, 17:00, Stúdióterem
Máté Angi: AZ EMLÉKFOLTOZÓK
R: Szabó Attila
A limonádéhajú és a faodúbarna tündérrigólány hajdani történések feledésbe merülő, szertefoszló emlékeit foltozgatják, hogy megjavítva visszaküldhessék tulajdonosaiknak. Magányukat átszövi az egymás iránti szeretet, szenvedéseik és fájdalmaik szürkeségét pedig kiszínezi a közös játék, a közös ábrándozás: a két kislány rigólétről, szabadon szárnyalásról, boldogságról álmodik. Lehet-e a közös álomból valóság? Máté Angi rendkívüli érzékenységről tanúskodó Emlékfoltozók című művének, barátságról, tündérségről, rigóságról, összetartozásról szóló meséjének színházi adaptációja a fiatalokat leginkább foglalkoztató témákra: a gondtalan gyermekévek múlására, a szülőkhöz való viszonyulás megváltozására, a függetlenséggel kecsegtető, de a felelősség terhével járó felnőttkor felvállalására reflektál.
DECEMBER 12, CSÜTÖRTÖK 19.00, MAGYAR HÁZ
AZ EST, AMIKOR BÁRMI MEGTÖRTÉNHET
Játékmester: Kedves Emőke
A színészek számára a rögtönzés nem csupán természetes emberi cselekvés, hanem készségfejlesztő gyakorlat is, amellyel saját határaikat feszegethetik. A négyszereplős, színházi játékon alapuló improvizációs esten a játékmester arra ösztönzi a színészeket, hogy lehetetlennek tűnő szituációkat rögtönözzenek, és mivel csak a képzelet szab határt az abszurd, humoros helyzeteknek, a nézők számára garantált a szórakozás. A több mint 30 előadást megért improvizációs est töretlen lendülettel, hónapról hónapra új témákkal és rengeteg humorral várja az érdeklődőket.
DECEMBER 14, SZOMBAT – EGER
Máté Angi: AZ EMLÉKFOLTOZÓK
R: Szabó Attila
DECEMBER 15, VASÁRNAP 19.00, Stúdióterem
MÉLYREPÜLÉS – BEMUTATÓ
Jancsó Előd egyéni előadása
“Pontosan emlékszem arra a napra amikor először hallottam Cseh Tamásról. Iskolás voltam. Azóta neki tulajdonítom a személyiségfejlődésem egyik legnagyobb mérföldkövét. A magiszteri képzésem alatt kezdtem bátorságot gyűjteni ahhoz, hogy én szólaltassam meg dalait. Ebből született a Mélyrepülés. Egy gitár, egy mikrofon, egy énekes – egy helyben, egy órán keresztül.” – Jancsó Előd
“Gyere Zsuzsika, azt hiszem, hogy én fellépnék a színházadban, nagy előadás lenne. Van a színpad, fönt farsangi díszek, lent egy éttermi asztal, meg egy szék. Én annál ülök és nézek és mindenre képes vagyok. […] Mindenki érzi majd, hogy azonnal énekelni kezdek egy különös hangfekvésben, az ország meg sutty, sutty, sutty, fölfelé, én nem kezdek énekelni persze, a feszültség meg nőttön nő és szállunk mindannyian egy helyben. Mélyrepülés. Mélyrepülés ez lenne a címe.” – Csengey Dénes-Cseh Tamás: Mélyrepülés
DECEMBER 18, SZERDA 19:00, Nagyterem
Visky András: CARAVAGGIO
Rendező: Visky Andrej
„A darab ideje egyetlen pillanat, valódi történése pedig Caravaggio eltűnése Porto Ercole tengerparti keskeny homoksivatagában, 1610. július 18.-án. Nem életrajz és nem a hiteles portré megalkotásának a kísérlete, hanem csak annak a – végsősoron – megválaszolhatatlan kérdésnek a vizsgálata, hogyan jutott el Caravaggio a felfokozott, modern értelemben vett teatralitás felfedezéséig. (…) Semmi esetre sem a szerzői intenciók hangsúlyozása kedvéért, hanem az írói pozíció jobb megértéséért mondjuk el, hogy a darab megírásakor hét színészre (három nő, négy férfi), valamint folyamatosan történő szerepváltásokra gondoltunk. A szerepváltások mintegy Caravaggio műtermében zajlanak, a szemünk előtt, ilymódon hangsúlyozva a caravaggiói „testek laboratóriuma” jelleget, ami sokkal inkább az akkor-és-ott megtörténő eseményekre irányítja a figyelmet, semmint Caravaggio élettörténete, illetve egészen pontosan halála dramatikus eszközökkel történő rekonstruálására. ” – Visky András, író, dramaturg
DECEMBER 21, SZOMBAT, 16:00, a Műszaki Egyetem régi Hidrotechnikai karának épülete
1978
Rendező: Tomi Janežič
4h 2 szünettel
Az 1978 című előadás, a szlovéniai Tomi Janežič rendezésében a hetvenes évek Romániáját idézi; a produkció egy nemzedékeken átívelő dokumentum-fikció (dokufikció), amely a színészek és a rendező személyes történeteire épül. Egy történet a kommunizmus éveiről Románia valamelyik tömbházlakásában, egy történet helyi és globális jellegű eseményekről, amelyek összekapcsolják Temesvárt és az olasz határ melletti, szlovéniai Nova Goricát, azokat a városokat, amelyek egykor az Osztrák-Magyar Monarchia részét képezték, és ahol több mint száz évvel ezelőtt magyar katonák százai harcoltak az isonzói fronton.
Az 1978 egy tizenkét előadásból álló, Destin(y)ation címet viselő sorozat része, amely különböző országok színházait kapcsolja össze egy rendkívüli projekt keretében a Nova Gorica (Szlovénia)/ Gorizia (Olaszország) 2025 Európa Kulturális Fővárosa program részeként.
DECEMBER 22, VASÁRNAP 19:00, Nagyterem
Maia Morgenstern: Cioburi de oglindă
„Az Igazságot, mindannyian az Igazságot keressük! Keresgélünk, szimatolunk, firkálunk. Igazságszeretetből. Az Igazság utáni szomjúságból. Bizony. Sejtetted, hogy nehéz lesz: az Igazságot csak sok küzdelem árán lehet elérni. Olyan ez, mint egy szülés… tudod, vérrel és verejtékkel jár. Könnyekkel és fájdalmakkal, ez közismert. De mit teszel, amikor az Igazság az arcodba robban, mint egy széttöredezett tükör?!? Mit kezdesz egy olyan tükör szilánkjaival, amelyet te magad törtél össze?! Hogyan véded meg magad a szilánkoktól?! Tükördarabkák, amelyek ezernyi módon tükrözik vissza a valóságot. Tükörszilánkok, az Igazság veszélyes töredékei, amelyek hirtelen ezernyi formában jelennek meg. A tükörkép, amelyben biztos voltál, amellyel elégedett voltál, íme, darabokra hullott, szanaszét szóródott, és már fel sem ismerhető. Összerakni sem lehet, már nem állítható helyre. Tükörszilánkok: te akartad. Te kerested. Veszélyes, éles, rejtelmes szilánkok.” Maia Morgenstern
____________
JEGYPÉNZTÁR: ALBA IULIA 2, Hétfő-Péntek: 13.00-19.00 valamint előadás előtt 2 órával
Tel.: 0356 450 606, Mobil: 0752 111 803, E-mail: ticket@tm-t.ro