A temesvári népfelkelés 35. évfordulója alkalmából a Temesvári Integratio Alapítvány, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács, az Új Ezredév Református Egyházközség és a Temesvár-Belvárosi Református Egyházközség rendezvénysorozatot szervezett december 13–15. között a Bánság fővárosában.

December 13-án délután két kerekasztal-beszélgetéssel vette kezdetét a programsorozat a gyárvárosi Új Ezredév Református Központban a Katona József Bánk bánjából vette idézet mentén: „Be szép is volt a hősi harc, / Be jó, hogy rá emlékezel!” Ekkor az 1989-es Temesvári Emlékbizottság egyes tagjai és a temesvár-belvárosi református gyülekezet körüli forradalmi események egykori részvevői (Balaton Zoltán, Tolnay István, Gazda Árpád), valamint a marosvásárhelyi forradalmár, Hamar Alpár Benjámin osztották meg emlékeiket, gondolataikat a hallgatósággal Borbély Zsolt Attila politológus, közíró, az EMNT alelnöke moderálásával.

Ezt a Tőkés László és Temesvár szelleme mozgóképen – filmrészletek és beszélgetés az alkotókkal programpont követte, ekkorSzőczi Árpád kanadai-magyar filmrendező, Balogh László dokumentumfilm-rendező, Boros Zoltán zeneszerző, dokumentumfilm-rendező, a Román Televízió Magyar Adásának egykori főszerkesztője. Moderált Török Sándor, az EMNT Bihar megyei elnöke.

Másnap, december 14-én ugyanitt kerül sor Az 1989-es Temesvári Forradalom, a kommunizmus bukása és rendszerváltozás Kelet-Közép-Európa országaiban elnevezésű nemzetközi konferenciára. Házigazdai köszöntőt Gazda István, az Új Ezredév Református Gyülekezet lelkésze mondott, majd a 91 életévét nemrég betöltött Szűrös Mátyás – aki Magyarország egykori ideiglenes köztársasági elnöke volt az 1989–90-es rendszerváltáskor –üzenetét olvasták fel. A nyitóelőadást Németh Zsolt, a Magyar Országgyűlés Külügyi Bizottságának elnöke tartotta.

A rendszerváltozás jelenlegi megítélése az (új) európai változások fényében keretében című panelben Szilágyi Zsolt, az Európai Szabad Szövetség alelnöke, az Erdélyi Magyar Szövetség külügyi- és nemzetpolitikai kabinetjének vezetője kérte szólásra Emil Constantinescut, Románia 1996–2000 közötti államelnökét. A 85 éves politikust Marek Mutor, az Európai Emlékezet és Lelkiismeret Platform lengyel elnöke, Bodó Barna politológus, közíró, egyetemi oktató, valamint Eric Patterson, a washingtoni Kommunizmus Áldozatai Alapítvány elnöke.

Az egyházak szerepe a rendszerváltozásban és a kommunizmus lebontásában című panelben Markus Meckel lelkipásztor, az NDK utolsó külügyminisztere, a német egyesítés egyik főszereplője, Kiss-Rigó László szeged-csanádi római katolikus megyés püspök, Zalatnay István lelkész, egyetemi oktató, a Határon Túli Magyarok Hivatala egykori elnökhelyettese, Klaas Eldering holland protestáns teológus-lelkipásztor szólalt fel, Fabiny Tamás, a Magyar Evangelikus Egyház püspöke videózünetben kapcsolódott be a Kóczián Viktória teológus-lelkipásztor, a Legato Alapítvány tudományos munkatársa moderálta eszmecserébe.

A konferencia zárópaneljében (Rendszerváltozás Romániában, a román–magyar viszony alakulása) Mircea Dinescu költő, könyvkiadó, a Securitate Irattárát Tanulmányozó Országos Tanács vezetőségének volt tagja, Boros Zoltán televíziós főszerkesztő, Tófalvi Zoltán történész, újságíró, Kincses Előd ügyvéd, Tőkés László egykori jogi képviselője és Brîndușa Armanca rádiós szerkesztő, kultúrdiplomata, a Temesvár Társaság (Societate Timișoara) vezetőségi tagja kapott szót, aki a megbetegedett Florian Mihalcea elnök köszöntését is átadta. E beszélgetést Toró T. Tibor, az Erdélyi Magyar Szövetség alelnöke moderálta.

Este ünnepi gálaműsorral adóztak a temesvári népfelkelés kitörése 35. évfordulójának. A felkért ünnepi szónokok Sulyok Tamás, Magyarország köztársasági elnöke, Emil Constantinescu, Románia egykori államelnöke, Dominic Samuel Fritz, Temesvár polgármestere, Tőkés László, a Királyhágómelléki Református Egyházkerület volt püspöke, az Európai Parlament volt alelnöke, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács alapító elnöke. Aki egyebek mellett kijelentette: „Amit egykor elkezdtünk, a kezdetekhez visszatérve, ugyanott kell folytatnunk. Az utódkommunista rezsim egyik legnagyobb bűne, hogy a román–magyar megbékélés ügyét zátonyra futtatta. A mi feladatunk ezzel szemben az, hogy a romániai kisebbségpolitikai rendszerváltozást és a nemzeteink közötti történelmi megbékélést véghez vigyük.” Hozzátette: a szélsőséges román nacionalizmus mostani előretörése idején meghátrálás nélkül, az eddigieknél is határozottabban ki kell állni a magyarság közösségi jogai és a román–magyar megbékélés ügye mellett.

Az ünnepi beszédek előtt Kristófi János Zsigmond nagyváradi orgonaművész játszott, közöttük és utánuk pedig Molnár Levente operaénekes, a tanítványai és a Fényerő nevű együttes mutatták be nívós műsorukat. A gála megható és felemelő momentummal zárult: a Csendes éj című karácsonyi dal közös eléneklésével.

Advent harmadik vasárnapjára esett a Temesvár 35. rendezvénysorozat zárónap, éppen december 15-ére, amikor is 1989-ben megindult az elnyomók elleni tiltakozás a belvárosi református templom és parókia környékén. A történelmi helyszínen tartott ünnepi istentiszteletre érkező megemlékezőket és híveket Demeter Sándor parókus lelkész köszöntötte, igét a gyülekezet korábbi lelkipásztora, Tőkés László hirdetett: „Annás és Kajafás főpapsága alatt, lőn az Úrnak szava Jánoshoz, a Zakariás fiához, a pusztában, És méne a Jordán mellett lévő minden tartományba prédikálván a megtérés keresztségét a bűnöknek bocsánatjára; A mint meg van írva Ésaiás próféta beszédeinek könyvében, ki [ezt] mondja: Kiáltónak szava a pusztában: Készítsétek meg az Úrnak útját, egyengessétek az ő ösvényeit. Minden völgy betöltetik, minden hegy és halom megalacsonyíttatik; és az egyenetlenek egyenesekké, és a göröngyös utak simákká lesznek; És meglátja minden test az Istennek szabadítását” (Lk 3,2-6).

A prédikáció előtt a vallásórás gyermekek rövid műsort mutattak be, és meggyújtották a harmadik gyertyát az adventi koszorún. Az igehirdetés után Kovács István, a Magyar Unitárius Egyház püspöke és Bódis Ferenc, a Temesvári Református Egyházmegye esperese mondott igei alapú ünnepi köszöntőt, és Gabriel Andreescu professzor, bukaresti emberjogi aktivista, a román–magyar szolidaritás egyik élharcosa is szólt a gyülekezethez. A templomi együttlét a Tőkés família tagjai által írt, Erős vár a család (is) címmel megjelent kötetét mutatta be Bakos István művelődéskutató és Tőkés József kiadó.

A háromnapos mementó a temesvári népfölkelés – amely a romániai rendszerváltó forradalom elindítója volt – kitörésének ikonikus helyszínét jelző emléktábláknál tartott fohásszal, énekléssel és koszorúzással ért véget.

Temesvár, 2024. december 16.

Tőkés László

EMNT-elnök

sajtóirodája