Új programokkal is bővíti tevékenységét a Liszt Intézet Magyar Kulturális Központ Sepsiszentgyörgy idén, és a dél-erdélyi szórványra is odafigyel. Több erdélyi helyszín után Budapestre és Bukarestbe is elviszik a Kós András szobrászati életmű-kiállítást – jelentette be az intézet szerdai sepsiszentgyörgyi sajtótájékoztatóján Szebeni Zsuzsa.
Az intézetvezető Dolhai Istvánnal, Magyarország csíkszeredai főkonzuljával és Bordás Beáta művészettörténésszel, az Erdélyi Művészeti Központ (EMÜK) igazgatójával közösen ismertette az idei terveket, és értékelte a tavalyi év fontosabb eseményeit. Elmondta: tevékenységük stabillá tétele, bővítése zajlik, régi programjaik folytatása mellett új rendezvénysorozatokkal is készülnek.
Dolhai István kiemelte, hogy a Liszt Intézet tevékenységéről beszélni a magyar kultúra napján nagyon hálás téma.
„Nemzetünk megőrzésének záloga a kultúránk, a nyelvünk és a hagyományaink, és nagyon fontosak azok az intézmények, amelyek ezeket a tevékenységeket végzik” – mondta. Hozzátette: új értékeket is kell teremteni, hiszen ezáltal tud élővé válni, megújulni a kultúra.
Gratulált Szebeni Zsuzsának az újabb négy évre szóló kinevezéséhez, és a főkonzulátus támogatásáról biztosította. Közölte: nemcsak az a fontos, hogy Magyarországról érkezzenek programok Erdélybe, a helyi művészeteket is igyekeznek bemutatni Budapesten, Magyarországon, hogy legyen egy „oda-vissza áramlása” a magyar kultúrának.
Bordás Beáta elmondta: a magyar művészeti élet jeles képviselőinek részvételével indul előadássorozatuk az intézettel közösen. Hozzátette: reményei szerint ez az EMÜK-be is új közönséget fog vonzani, hiszen fontosnak tartják, hogy a kiállítások mellé kísérőrendezvényeket is szervezzenek. Az első előadást február 14-én tartják Kukla Krisztián művészettörténész részvételével, és a jövőben Barki Gergelyt is szeretnék elhívni Sepsiszentgyörgyre.
Február 21-én Cseh Gusztáv-kiállítást szerveznek közösen az intézettel. Az erdélyi magyar grafikusművész több területen is megújította a grafikai hagyományokat – mondta. Felidézte: a Jeles házak és a Híres emberek című rézkarcsorozataival a grafikusművész a legfontosabb erdélyi magyar vonatkozású műemlékeket, az erdélyi magyar kultúra főbb szereplőit örökítette meg.
Szebeni Zsuzsa a magyar kultúra napja alkalmából szervezett rendezvényeik között említette a Bánffy Miklós és Kós Károly világa című vándorkiállítás Medgyesen tartott megnyitóját. Kiemelte: az intézet számára misszió, hogy a dél-erdélyi szórványba is eljussanak, Brassó, Nagyszeben és Temesvár után Medgyes is „felkerült a térképre„.
Csütörtökön a székelyudvarhelyi Haáz Rezső Múzeumban nyitják meg a Kós András 110 életmű-kiállítást. A tárlatot több erdélyi helyszín után a budapesti Vigadó Galériába és a bukaresti Román Parasztmúzeumba is elviszik – mondta az intézetvezető.
Beszélt a Gross Arnold 95 című grafikai kiállításról, mellyel a tordai születésű, Magyarországon alkotó Kossuth-díjas grafikusművész munkáit mutatják be elsőként Erdélyben. Divattörténeti előadássorozatot is indítanak Benő Eszter Nóra részvételével. Folytatódnak a filmes programok is, valamint a Kolozsvári Magyar Napokkal is folytatják az együttműködést – sorolta.
A tavalyi év programjai közül Orlowszki Balogh Edit szobrászművész kiállítását emelte ki, megjegyezve, hogy a művész hagyatéka a pusztulás küszöbén volt, drámai körülmények között mentették meg és mutatták be.
„Ez azért is nagyon fontos, mert ezáltal a hagyatéknak a további sorsát is tudtuk alakítani” – húzta alá Szebeni Zsuzsa.
Ványolós-Albert Sarolta, az intézet munkatársa az Üveghang Akadémia márciusban kezdődő negyedik évadjáról szólva elmondta, hogy az a cappella technikára és az énekhanggal előadott darabokra fektetik a hangsúlyt. Elsőként a Dalinda együttes, majd az Octovoice, a SixTones, a Subtones és a helyi Snaps Vocal Band lép fel.
A koncertek közül még kiemelte Sergő Sára koncertjét, a Sárik Péter Trió és Szőke Nikoletta, az Ács Dominika és Oláh Krisztián duó, valamint Szőcs Henrik zongoraművész fellépését. Hozzátette, hogy az Orgonák éjszakáját is megtartják.
MTI