Menesztették kedden a Román Nemzeti Történeti Múzeum igazgatóját, Ernest Oberlander-Tarnoveanut a Hollandiában elrabolt dák műkincsek ügyében – jelentette be Natalia Intotero kulturális miniszter.

A bukaresti múzeum vezetőjét a kulturális miniszter menesztette, miután a lemondását kérte, de az igazgató megtagadta ezt. A leváltott igazgató a következő 15 napban ügyvivőként vezeti az intézményt – mondta bukaresti sajtótájékoztatóján a miniszter az Agerpres hírügynökség beszámolója szerint.

Ernest Oberlander-Tarnoveanut annak ellenére menesztették, hogy az ellenőrző szervek még nem tárták fel, hogy voltak-e rendellenességek a bukaresti intézmény és a Drents Múzeum közötti szerződésben. Intotero szerint az esetleges mulasztásokra a következő időszakban derülhet fény.

A román sajtó hosszasan cikkezett arról, hogy az értékes műkincsek külföldre szállításához a kormány jóváhagyása is kellett volna. Raluca Turcan korábbi kulturális miniszter – akinek hivatali ideje alatt nyílt meg a tárlat – azonban azt állítja, hogy a kormányhatározatra abban az esetben lett volna szükség, ha a szállításba más intézményt, a védelmi minisztériumot is bevonják, ami nem történt meg.

Marcel Ciolacu kormányfő kedden „szigorú intézkedéseket”, szükség esetén „akár elbocsátásokat” kért a kulturális minisztériumtól az ügyben. Közlése szerint a holland múzeumban nem voltak éjjeli őrök, holott a múzeumközi szerződés szerint a műkincseknek állandó felügyelet alatt kellett volna lennie.

Bejelentette: felkérte az igazságügyi minisztériumot, hogy vizsgálja meg a szerződést, és előrevetítette, hogy „precedens nélküli kártérítést” kérhet a holland államtól a történtek miatt. „A holland államé a teljes felelősség” – idézte a miniszterelnököt a News.ro. Ciolacu nem zárta ki annak a lehetőséget, hogy a kormány pénzjutalmat ajánl fel az elrabolt műkincsek mielőbbi előkerítése érdekében.

A hollandiai Drents Múzeumba szombaton hajnalban törtek be ismeretlenek. A rablásnak a Dacia! Arany és ezüst királysága című, a Román Nemzeti Történeti Múzeummal együttműködésben szervezett időszakos kiállítás volt a célpontja. A rablók ennek legértékesebb darabjaival, az i.e. V-IV. századból fennmaradt cotofenesti-i aranysisakkal, és az i.e. I. századból származó három dák aranykarpereccel távoztak.

Az asseni múzeum tárlata a tervek szerint másnap, január 26-án zárult volna. A kiállítási anyagot – 673 darab dák arany- és ezüsttárgyat – 18 romániai múzeumból szállították Hollandiába.

MTI/temesvarihirek.ro-fotó