A küszöbön álló parlamenti választásokon a Temes megyei RMDSZ képviselőházi listáján Molnár András ügyvéd, megyei RMDSZ-elnök indul.
Mit kell tudjanak az olvasók Molnár András képviselőjelöltről?
Az Arad megyei Majláthfalván születtem 1985-ben. Szüleim ebben a ma is szinte színmagyar faluban élnek jelenleg is. Az első öt évet a helyi iskolában jártam, majd szüleim döntésének megfelelően a temesvári Bartók Béla Elméleti Líceumban folytattam, ott érettségiztem. Ezt követően a Temesvári Nyugati Tudományegyetem jogi karára jelentkeztem, ott szereztem diplomát, román nyelven. Mivel hangsúlyosan magyar közegben nevelkedtem, az egyetemen a kezdeti időszak meglehetősen nehéz volt számomra, a szaknyelv elsajátítása különösen, de megbirkóztam vele. Sikeresen lediplomáztam és 2008-tól a Temesvári Ügyvédi Kamara tagja vagyok. Két évi ügyvédbojtárkodást követően saját ügyvédi irodát alapítottam és most is ennek keretében tevékenykedem.
A líceumi évek alatt gondolkodtam azon, hogy valamely magyarországi egyetemre jelentkezzem, ott szerezzek jogi diplomát, de a Temesvárhoz, szülőfalumhoz, családomhoz és környezetemhez való kötődés erősebb volt, nem engedett elszakadni innen. Nagyon fontosnak tartom azt, hogy aki csak megteheti próbáljon meg itthon, saját közösségében boldogulni, idehaza szerezze meg azt a tudást, amellyel sikeres lehet az élete folyamán. Nyilván másutt is lehet jól élni, de meggyőződésem szerint a legjobb itthon!
Tizenhárom éve kötöttem házasságot feleségemmel, Judittal, akit Majláthfalván ismertem meg, ugyanis nagyszülei majláthfalviak. Három gyermekünk született, nagyobbik fiam 11, kisebbik 8 és kislányunk 4 éves.
Miért szeretne parlamenti képviselő lenni? Mi motiválja?
A parlament legfontosabb dolga a törvényalkotás. Jogi végzettségem és ügyvédi gyakorlatomból kifolyólag, tudom milyennek kell lennie egy törvénynek azért, hogy a leghatékonyabban alkalmazható legyen. Eddigi gyakorlatom során rengeteg félresikerült rendelkezéssel találkoztam, tudom mekkora bonyodalmakat okozhat egy nem megfelelően megalkotott, sokféleképpen értelmezhető törvény.
Emellett, az alprefektusi kinevezésem alatt, a közigazgatásban is sikerült tapasztalatot gyűjteni.
Úgy érzem, hogy gyakorlati tapasztalatomat hasznosíthatom a törvényalkotási munkában. Nyilván a parlamenti munka nem csak ebből áll, részt kell vennem az RMDSZ programjában foglaltak megvalósításában, illetve más tevékenységekben is. Ezzel együtt a parlamenti képviselőnek idehaza, a megyében is rengeteg feladata, munkája van, elég csak a tanácsadási-ügyfélfogadási munkára, a közösségekkel való kapcsolattartásra gondolni.
Tisztában vagyok mindezekkel, azzal is, hogy rendkívül megterhelő ez a munka, de meggyőződésem az, hogy ha sikerül a közösségünk ügyét akár csak egy lépéssel is előbbre vinni, akkor megéri.
Miért tartja fontosnak, hogy a megyei magyarságnak és általában a bánsági embereknek legyen képviselőjük a bukaresti parlamentben?
Elsősorban, a parlamenti képviseletet eszköznek tekintem annak érdekében, hogy érvényt kapjanak a bánsági emberek, közösségek érdekei. A sikeres parlamenti képviselet eredménye kell legyen például az oktatás, a civil szervezetek, az egyházaink, a helyi közösségek megerősödése. A Temes megyei magyar közösségnek 2016 óta nincs parlamenti képviselete, viszont az azelőtti négyéves mandátumban sok fontos dolog valósult meg. Elég csak a Bolyai János Szakkollégiumra, a Bánsági Vándorszínházra gondolni. Több civil szervezet alakult abban az időben, új rendezvényeket indítottunk – egyszóval a képviselő irányából volt egy többletforrás, amely mozgatta a közösséget. Amint azt tudjuk, a legfontosabb dolgok Bukarestben összpontosulnak, onnan lehet ezekről tudomást szerezni, majd idehaza kamatoztatni. A parlamenti képviselet komoly előnyt biztosíthat az önkormányzati tanácsosoknak, tisztségviselőknek is. Az RMDSZ parlamenti képviselője például segíthet azoknak az önkormányzatoknak, ahol nincs RMDSZ-es tisztségviselő, de a magyar közösség létezik, és a parlamenti képviselő közvetítésével, áttételesen ugyan, de a magyar közösség segítséget kaphat a helyi önkormányzattól. Meggyőződésem, hogy a parlamenti képviseletnek súlya van, amely megkerülhetetlen, úgy a megyei tanácsi elnök, mint a települések polgármesterei számára.
Milyen prioritásai vannak, amelyeket célként felvállal mint képviselőjelölt?
Ahogy elmondtam, magyar közegben nőttem fel itt Bánságban és mindig is erős kötődést éreztem kultúránkhoz és közösségünkhöz. A szüleim megtanítottak a családi értékek, az oktatás, a hit és a közösség támogatásának fontosságára.
Prioritásaim között szerepel a családok támogatása. Kapjanak több kedvezményt, és fizessenek kevesebbet azok, akik több gyereket vállalnak. A bölcsődeépítési programot is folytatni kell. A gyereket nevelő nőkön azzal is segíteni kell, hogy munkába állhassanak, és támogatni kell a távmunkát és a rugalmas munkaidő-beosztást, és vissza nem térítendő állami támogatásokat kell nyújtani a vállalkozni akaró szülőknek.
Egy másik prioritás az anyanyelvi oktatás támogatása. Oktatási intézményrendszerünket védeni, segíteni, kell, mert nagy részben ezen múlik magyar identitásunk megőrzése.
Közösségünk másik alappillérét történelmi egyházaink képezik. Biztosítanunk kell számukra a működést és a fejlődést, hiszen közös értékrendünk megőrzése és továbbadása létfontosságú számunkra.
Végül, de nem utolsó sorban, kulturális csoportjainkat és civil szervezeteinket, rendezvényeinket támogatni, gyarapítani kell. Közösségi tereinket használnunk és fejlesztenünk kell, hogy örökségül tudjuk majd hagyni utódaink számára.
Győzzön a józan ész Bánságban is! Vigyük vissza a bánsági magyarok hangját a parlamentbe!