Befejezi a félbemaradt erdélyi beruházásokat a bukaresti fejlesztési minisztérium, számos, a magyarok által lakott térségben lévő projekt szerepel az Országos Beruházási Társaságon (CNI) keresztül finanszírozott beruházások prioritási listáján – közölte pénteken Cseke Attila fejlesztési miniszter a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) közleménye szerint.
A fejlesztési minisztérium élére másfél év után visszakerült RMDSZ-es tárcavezető bejelentette, hogy a szaktárca közvitára bocsátotta azt a kormányhatározatot, amely tartalmazza a CNI-n keresztül finanszírozott építkezések 2025-re vonatkozó prioritási listáját.
Cseke Attila szerint céljuk, hogy befejezzék az elkezdett munkálatokat, és ne maradjanak félig felépített épületek. „Az ország egy nagy építkezési telep volt az elmúlt években, ideje ezeket befejezni és a helyi közösségeknek átadni” – idézte a minisztert az RMDSZ közleménye.
Az összköltségvetés egynegyedét 29 kiemelten fontos beruházásra költik, ezek közül több Erdélyben valósul meg – írták. A prioritási listán szerepel a sepsiszentgyörgyi jégpálya, a kézdivásárhelyi uszoda, a nagyszalontai Toldi élményfürdő, a kolozsvári zeneakadémia új campusa, a Temesvári Nyugati Egyetem diákotthona, valamint a bánsági város orvosi és gyógyszerészeti egyetemének épülete.
Cseke Attila közölte: a költségkeret felét olyan beruházásokra fordítják, amelyek kivitelezése legalább 80 százalékban elkészült, ezeket a legalább 40 százalékban megvalósult projektek, majd az újabb beruházások követik.
Mint írták, a költségkeret további 20 százalékát oktatásügyi infrastruktúrára, 15 százalékát víz- és szennyvízhálózati, illetve úthálózati beruházásokra, 10 százalékát egészségügyi infrastruktúrára költik. További 10 százalékát sportinfrastruktúrára, 5 százalékát kulturális beruházásokra, a fennmaradó részt adminisztratív épületek felújítására fordítják. Az erdélyi projektek közül a csíkszeredai kórház és a szászrégeni mozi felújítását emelték még ki.
Cseke Attila emlékeztetett: 2024 végén sikerült minden olyan beruházás elmaradt számlájára finanszírozást találni, amelyet a CNI-n keresztül fedez a fejlesztési minisztérium. A tárcavezető korábban közölte, hogy az RMDSZ 6,3 milliárd lejes (520 milliárd forint) tartozással vette át a bukaresti fejlesztési tárca irányítását, ezért prioritási sorrendet szabott meg a felhalmozott számlák kifizetésére.