Az idei évben már 148 alkalommal voltak kénytelenek RO-Alert riasztást kiadni Hargita megyében, mert medvét észleltek lakott területen (részletek a csatolmányban). Több olyan település is van, ahol már tíznél több riasztást adtak ki, városokban is. Csíkszeredában 5 alkalommal, Gyergyószentmiklóson 9 alkalommal, Székelyudvarhelyen pedig 15 alkalommal riasztották az embereket. A legtöbb riasztást, összesen 16 alkalommal eddig Zetelaka községben adták ki.

Bíró Barna-Botond, Hargita Megye Tanácsának elnöke szerint, rendkívül aggasztó, hogy megyénkben áprilistól átlagosan napi háromszor riasztják az embereket valamely településen, mert nagyragadozó sétál az utcákon. A megyei elöljáró éppen ezért támogatja Tánczos Barna ügyvivő mezőgazdasági miniszter és az RMDSZ erőfeszítését.

Korábban Bíró Barna-Botond Nicușor Dan államelnököt és a környezetvédelmi minisztériumot is tájékoztatta a kialakult helyzetről.

Most pedig európai fellépést sürget Hargita Megye Tanácsának elnöke az egyre súlyosbodó ember és barnamedve közötti konfliktusok kezelése érdekében. Hivatalos levélben fordultak szerdán, június 24-én Ursula von der Leyenhez. Álláspontja szerint, olyan uniós szabályozásra van szükség, amely továbbra is biztosítja a biodiverzitás megőrzését, de sokkal nagyobb hangsúlyt kell fordítani az emberek biztonságára. Az ügy kapcsán Winkler Gyula és Vincze Lóránt EP-képviselők támogatására is számít.

Mint levélben fogalmazott, a kialakult helyzet meghaladja a helyi és országos hatóságok jelenlegi eszköztárát, ezért indokolttá vált az ügy európai megközelítése.

fotó: temesvarihirek.ro